70. výročí evangelického kostela v Boskovicích

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Boskovicích
Vás srdečně zve ke slavnostnímu shromáždění u příležitosti

70. výročí evangelického kostela v Boskovicích 1941 – 2011

Neděle 19.června 2011

Program:

•   9.30 hod: Bohoslužby, káže Jiří Gruber z Brna,  senior brněnského seniorátu
  • 10.30 hod: Varhanní skladby, Eva Kocmanová
  • 11.00 hod: Pozdravy, vzpomínky. Beseda s J.Gruberem: Misijní otevřenost církve a kostelů. Tvůrčí dílna pro děti
  • 12.15 hod: Společný oběd
  • 14.00 hod: Divadlo jednoho herce „Svatý komediant František“ v podání Láryho Hausera, člena divadla Husa na provázku v Brně

Z historie kostela

Brzy po zřízení kazatelské stanice v Boskovicích r.1924 se začalo uvažovat o výstavbě kostela. Na jaře 1935 byl zakoupen pozemek. Předsedou stavebního odboru byl zvolen Josef Vykoukal, jednatelem František Staněk, pokladníkem Ladislav Chmel. Architekt a stavitel Karel Fabiánek pak zhotovil plán. Stavba byla započata 7.4.1940. Nový kostel byl slavnostně otevřen 29.6.1941 za účasti br.seniora V.Hájka, br.synodního seniora J.Křenka a starosty města p.Večeři.

Při bohoslužbách zaznělo v modlitbě: Děkujeme vroucně Pánu za všechnu jeho milost a dobrotu, které se nám dostalo… Stavba kostela je již ukončena – naše práce nikoliv. Musíme i dále udržet ten kruh rukou i srdcí, který byl mezi námi dosud a pracovati k duchovnímu prohloubení v našem kraji.

V roce 1951 kostel získal varhany, které byly vyrobeny v závodě Bratří Riegrové a Klos v Krnově. Kolaudace byla provedena 26.9.1951 dr.Jiřím Reinbergem z Prahy.

Od 1.7.2001 je kostel díky městu Boskovice osvětlen.